Uudet verokortit tulevat voimaan 1.1. eli vuoden alussa. Saamme jäsentemme ennakonpidätystiedot suoraan Verohallinnolta ennen vuodenvaihdetta. Jos olet uusi jäsen ja liittynyt työttömyyskassan jäseneksi kesken vuotta, toimita ennakonpidätystietosi itse työttömyyskassalle.
Ennakonpidätysprosentti määräytyy päivärahan maksupäivänä voimassa olevan verokortin mukaan.
Suosittelemme toimittamaan kassaan etuutta varten haetun verokortin. Voit tilata sen Verohallinnon OmaVero-palvelusta. Valitse etuuden maksajaksi Julkisten ja Hyvinvointialojen työttömyyskassa, jolloin sinun ei tarvitse lähettää verokorttia erikseen työttömyyskassalle, vaan Verohallinto toimittaa sen kassalle suoraan.
Verohallinnon antaman päätöksen mukaan ennakonpidätys suoritetaan vähintään 25 prosentin mukaan silloin, jos jäsenelle maksetaan työttömyyspäivärahaa tai liikkuvuusavustusta, ja ennakonpidätysprosentti on laskettu palkkaa varten. Näin toimitaan, vaikka verokorttiin olisi merkitty pienempi prosentti, koska etuuksista ei tehdä samoja vähennyksiä kuin palkkatulosta. Etuutta varten haetun verokortin ennakonpidätysprosentti voi olla pienempi kuin 25 prosenttia, ja tästä syystä kannustamme sinua tilaamaan verokortin etuutta varten.
Huomaathan, että jos muutosturvarahan verotuksessa käytetään palkkaverokorttia, veroa pidätetään lisäprosentin mukaan.
